BREAKING NEWS
 

 

 

SomaliRoots

GOLIHII WASIIRADA OO LA MAGACAABAY

Nairobi-07.January.2005

Wararka ka imaanaya Magaalada Nairobi ayaa sheegaya in goor dhaw uu Ra'iisulwasaaraha DFKMG ee Soomaaliya Cali Maxamed Geedi uu magacaabey Golaha wasiirada oo ka mid ah Golaha Wasiirada ee Xukuumada.

Xaflad lagu qabtey Xarunta Mbagati ee Magaalada Nairobi ayaa sheegaya Ra’isulwasaarahu wuxuu ku soo gudbiyey Magacyada Golaha Wasiirada, Wasiiro ku xigeenada iyo Wasiiro Dawlayaasha.

Golaha Wasiirada ee uu shaaca ka qaadey Prof.Cali Maxamed Geedi ayaa inta badan waxay yihiin Golihii hore ee uu ridey Baarlamanka, marka laga reebo tiro yar oo ah wasiiro cusub.

Golaha Wasiirada Cusub ayaa waxaa ka mid ah

Ra’iisul wasaare ku xigeeno

1.Eng Xusseen Maxamed Faarax Caydiid
2.Dr Maxamed Cabdulaahi Jaamac Sifir
3.Dr Saalim Caliyoow Ibroow

Wasiirada

1.Wasiirka Arimaha Dibada Prof Cabdulaahi Sh Ismaaciil

2.Wasiirka Arimaha Gudaha Eng Xussen Maxamed Faarax Caydiid

3.Wasiirka Garsoorka Sh Adan Maxamed Nuur

4.Wasiirka Amniga Qaranka Maxamed Qanyare Afrax

5.WasiirkaTastuurka& Arimaha Federaalka Cabdalla Deeroow Isaaq

6.Wasiirka Qarshaynta Qaranka& Iskaashiga Gobolka Cabdi Risaaq Cismaan Xasan

7.Wasiirka Horumarinta Daryeelka Qoyska Fowziyo Maxamed Sh Ibraahin

8.Wasiirka Xanaanada Xoolaha Dhirta iyo Daaqa Ibraahin Maxamed Isaaq

9.Wasiirka Beeraha Xasan Maxamed Nuur Shaati Guduud

10.Wasiirka Kaluumaysiga iyo Khayraadka Bada Xasan Abshir Faarax

 

11.Wasiirka Batroolka Yusuf Maxamed Axmed Xaraare

12.Wasiirka Howlaha guud iyo Guryeenta Cusmaan Xasan Cali Caato

13.Wasiirka Dakadaha iyo Gaadiidka Bada Cali Ismaaciil Cabdi Giir

14.Wasiirka Cirka iyo Dhulka Ibraahin Adan Xasan

15.Wasiirka Gaashandhiga C/raxmaan Maxamed Cali

16.Wasiirka Ganacsiga Al Xaaj Muse Sudi Yalaxow

17.Wasiirka Macdanta iyo Biyaha Maxamed Salaad Nuur

18.Wasiirka Horumarinta Iskaasha tooyinka Maxamed Cabdulaahi Kaamil

19.Wasiirka Daryeelka Naafada iyo Agoonta Xussen Ceelaabe Faahiye

20.Wasiirka Tamarta Maxamed Nuuraani Bakar

 

21.Wasiirka Boostada iyo Isgaarsiinta Cali Axmed Jaamac

22.Wasiirka Warshadaha Cabdi Maxamed Tarax

23.Wasiirka Dhulka iyo Deegaamaynta Moowliid Macaane Maxamuud

24.Wasiirka Horumarinta Reer Miyaga Maxamed Maxamuud Guulayd Gacmodheere

25.Wasiirka Dib u dhiska iyo dib u dajinta Bare Adan Shire Bare Hiiraale

26.Wasiirka Caafimaad Dr Cabdi Casis Sh Yusuf Sh Ibraahin

27.Wasiirka Waxbarashada Cali Cabdulaahi Cosoble

28.WasiirkaTacliinta Sare Xussen Maxamed Sh

29.Wasiirka Hidaha iyo Dhaqanka Cabdi Xaashi Cabdulaahi

30.Wasiirka Deegaanka & Maraynta Aafooyinka Maxamed Osman Maye

 

31.Wasiirka Iskaasho Goboleedka Ismaaciil Maxamed Hure Buubaa

32.Wasiirka Hantida Qaranka iyo qalabaynta Maxamuud Sayid Adan

33.Wasiirka Dalxiiska iyo Duurjogta Maxamuud Maxamed Xayd

34.Wasiirka Warfaafinta Maxamed Cabdulaahi Kaamil

35.Wasiirka Dib u heshiisinta Jaaliyadaha Dibada Sh Adan Sh Maxamed

36.Wasiirka Lacagta Dr. Cabdi Kariim Axmed Cali

37.Wasiirka Dhaqan Celinta iyo Tababarada Maleeshiyooyinka Bootaan Ciise Caalin

38.WasaaradaAwqaafta Arimaha Diinta Cumar Maxamed Finish

39.Wasiirka Shaqada iyo Horumarinta Shaqaalaha Saalax Cali Faarax

40.Wasiirka Dhalinyarada iyo Isboortiga Cabdulaahi Jaamac Daakir

41.Wasiirka Cilmiga iyo Tajnoolijiyada Xasan Jaamac

Wasiiro ku Xigeenada

1.Wasiiru ku xigeenka Arimaha Dibada Xasan Axmed Jaamac

2.Arimaha Diinta iyo Awqaafta Sh Maxamed Nuur

3.Badroolka Ibraahim Xuseen Cali Saalax

4.Beeraha Maxamed Cali Bilaal

5.Boostada iyo Isgaarsiinta C/kaafi Macalin Xasan

6.Caafimaadka Dr Cusmaan Maxamed Maxamuud Dufle

7.Dalxiiska & Duurjoogta Geele Maxamed Adan

8.Amniga Qaranka Cabdi Rashiid Maxamed Xidig

9.Tastuurka iyo Arimaha Federaalka Maxamed Axmed Kulan

10.Dhalinyarada Isboortiga Bashiir Maxamed Adan

 

11.Dib u dhiska iyo dib u dajinta C/kariim Cige Guuled

12.Gaashaandhiga Cumar Adan Xasan

13.Gaadiidka Cirka iyo Dhulka Cabdulaahi Axmed Cabdulle

14.Ganacsiga Amiin Axmed Sh

15.Garsoorka Yuusuf Maxamed C/qaadir

16.Howlaha Guud iyo Guryeenta Cusman Xasan Cali "Caato"

17.Wasaarada Tacliinta C/rixmaan Maxamed

18.Xanaanada Xoolaha Dhirta iyo Daaqa Cabdi Axmed Dhuxuloow

19.Dhaqan Celintaiyo Tababarada Maleeshiyooyinka Dr. Xasan Isaaq Yacquub

20.Iskaashi Goboleedka Deeqo Jaamac Col ujoog

 

21.Kaluumaysiga iyo Khayraadka Bada Dr C/qaadir Nuur Caraalle

22.Maaliyada Maxamed Xasan braahin

23.Wasaarada Qorshaynta Qaranka iyo Iskaashiga Caalamiga Ciise Wehliya Maalin

24.Wasaarada Shaqada iyo Shaqaala C/qaadir Sh Maxamed Nuur

25.Wasarada Warfaafinta Salaad Cali Jeelle

26.Wasaarada Warshadaha Cabdulaahi Cabdi

27.Wasarada Arimaha Gudaha Fahgmo Axmed Nuur

28.Wasaarada Dakedaha Gaadiidka Bada Xirsi Adan Rooble

29.Wasaarada Hantida Qaranka iyo Qallabaynta Maxamed Isaaq Yaroow

30.Wasaarada Dib u heshiisiinta iyo Jaaliyada Dibada Maxamed Cismaan Qudub

 

31.Wasaarada Waxbarashada Muqtaar Maxamed Yuusuf

32.Wasaarada Horumarinta Miyiga Saciid Xasan Shire

33.Wasaarada Macdanta iyo Biyaha Axmed Maxamed Cabdi

34.Wasaarada Tamarta Maxamed Sh Isaaq

35.Wasaarada Lacagta Mire Xaaji Faarax

36.Wasaarada Daryeelka Naafada iyo Agoonta Maxamed Jaamac

37.Wasaarada Horumarinta Iskaashatooyinka Xuseen Maxamuud Musse

38.Wasaarada Dhulka iyo Deegaamaynta Xuseen Cabdi Salaad

39.Wasaarada Hidaha iyo Dhaqanka Khdiijo Maxamed Diiriye

40.Wasaarada Cilmiga iyo Tijnoolajiyada Xussen Maxamed Xuseen

41.Wasaarada Deegaanka iyo Maraynta Aafooyinka Maxamed Cali Daahiye

Wasiiru Dowlayaasha

1.wasiiru dowlaha araimaha dibada Ibraahin Sh Cali Xaafuun
2.wasiiru dowlaha xafiiska madaxweynaha Dr Qaalid Cumar Cali
3.wasiiru dowlaha xafiiska raiisul wasaaraha C/qaadir Xaaji Maxamuud Dhaqane
4.wasiisu dowlaha Gaashaan dhiga Maxamuud Xareed
5.wasiiru dowlaha Baarlamaanka iyo Xukuumada C/rixmaan Adan Ibi